03 listopada 2023

Transmisje rozmów - Festiwal Reportażu. Dokumentaliści

Na „Festiwalu Reportażu. Dokumentaliści. Ludwikowice Kłodzkie 2023” gościliśmy wielu niezwykłych reportażystów, którzy wprowadzili nas w tematy dotyczące naszego bliskiego otoczenia.
Piątkowe spotkania pokazały nam fakty oraz historie, których nie możemy już zmienić, jednak warto jest je poznać, gdyż pokazują nam z jakimi problemami zmagamy się również do dziś. Reportaż książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” autorstwa Joanny Ostrowskiej dotyka nas ze wzmocnioną siłą, gdyż dotyczy ona mieszkańców pobliskich miejscowości, m.in. Jugowa.
Drugie spotkanie traktowało uchodźców pochodzących z Grecji i Macedonii, którzy dotarli do Polski.
Dionisios Sturis dokładnie opowiada o tych losach, ponieważ jego rodzina w czasie II wojny światowej uciekała przed nią do naszego kraju.
W drugim dniu Festiwalu Reportażu wkroczyliśmy poważnymi tematami dotyczącymi śmierci. Mateusz Pakuła oraz Małgorzata Kolankowska przyznali, że reportaże napisali powodów osobistych. Książki tworzyli pod silnym wpływem emocji. M. Pakuła opisał swoją rodzinną historię, która pokazuje ciężkie chwile umierania na chorobę nowotworową, a przy tym funkcjonowanie służby zdrowia.
M. Kolankowska musiała zagłębić się w temat nowotworów u dzieci oraz jak radzą sobie dzieci i rodzice z tą wiadomością. Wieczór rozluźniło spotkanie z Mariuszem Szczygłem, które dotyczyło jego nowej książki „Fakty muszą zatańczyć”. W humorystyczny sposób wyjaśnił, że zawód reportera jest bardzo narcystyczny.
Ostatni dzień spotkań rozpoczął się od rozmowy Joanny Gierak-Onoszko z Patrycjuszem Śliwińskim. Oboje poruszyli temat dotyczący reportażu oraz jaką rolę odgrywa w świecie książki.
Autorka opowiadała o sytuacji kanadyjskich dzieci, które musiały dorastać w poczuciu krzywdy i zakłamania. Często ich odczucia, troski są tematem tabu, o którym wciąż wiele osób nie chce mówić. Ostatnia rozmowa dotyczyła polityki Lasów Państwowych, o których mówił Paweł Czernich. Wydawać by się mogło, że to dwa tematy zupełnie do siebie nie pasujące, jednak po głębszym przeanalizowaniu okazuje się, iż mają na celu przekazać to samo.

 

Gmina-Nowa-Ruda
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich
SFA Rozdroże
TV Kłodzka
Dom pod Lawendowym Polem
NADLESNICTWO WAŁBRZYCH
https://www.facebook.com/people/Osp-Ludwikowice-K%C5%82odzkie/100007879178220
LOGO FESTIWAL GÓRY LITERATURY
Nadleśnictwo Jugów
Kamayu-Art
PHU Ośrodek Turystyki Weekendowej „Przy Górze”
Sowie Szczyty
"INICJATYWA LOKALNA NA RZECZ ROZWOJU GMINY NOWA RUDA"

PARTNERZY

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda
Biegaj w Górach Sowich
FB Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich
Youtube Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda
w Ludwikowicach Kłodzkich

ul. Fabryczna 2
57-450 Ludwikowice Kłodzkie

tel. 74 872 20 84